Toplu taşımada başkasının kartını kullananlara karşı önlem! Mansur Yavaş açıkladı: ‘Vatandaşın içinde mahcup olmasınlar diye…’

Ankara Gölbaşı’ndaki bir düğün salonunda Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliğince (TÖHOB) düzenlenen programda konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, önceliklerinin ekonomik şartlar altında ezilenlere sahip çıkmak olduğunu kaydetti.

Yavaş, özellikle Covid-19 salgını döneminde ulaşılmayan hiçbir yurttaşın olmadığını belirterek, özellikle sosyal destek alan aileler, esnaf ve öğrencilere yönelik desteklerle, mağduriyetin önüne geçtiklerini bildirdi.

“ZAM YAPMAMAK İÇİN…”

Göreve başladığı zaman belirten Yavaş, daha önce otobüs biletinin ortalama 1 dolar, suyun metreküpünün 1,7 dolar olduğunu, şu an suyun metreküpünü 0,60 cente sattıklarını kaydetti.

Yavaş, şöyle devam etti:

“Halen belediye meclisine geliyorlar, ‘Suyun yarı parasını da alma’ diyorlar. Ortalığı sel götürüyor, önceden yapmadıkları altyapıdan dolayı taşkın olduğu zaman güzel güzel tweet atıyorlar. Hem altyapıyı yapıyoruz, hem vatandaşa ucuz su veriyoruz. Mesela destek alanlara 10 ton su 10 lira. Desteğin her türlüsü bizde var, öğrencilere ücretsiz EGO bilet veriyor. Zam yapmamak için bu fiyatlara taşıyoruz.”

Ankara’da belediyenin genel hizmetlerinin sorunsuz devam ettiğini, eksiklerini de tamamlayacaklarını belirterek, halk otobüsü esnafına güçleri yettiğince destek olacaklarını söyledi.

BAŞKASININ KARTINI KULLANANLARA KARŞI YENİ SİSTEM

Toplu taşımada kendi fikri olan yeni yöntemin devreye alınacağını da anlatan Yavaş, şu bilgileri paylaştı:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, başkasının kartının kullanılmasından dolayı yıllık 50 milyon lira zararı var. Zaman zaman şoförler yakalıyor, onlar da bize ailesiyle gelip ‘Bilmeden yaptık’ gibi şeyler söylüyorlar. Kartla şahsın fotoğrafını yükleyelim, validatör o şahsın o olup olmadığını anlasın ama o anda ters sinyal verip vatandaşı da milletin içinde mahcup etmeyeceğiz. Gece 12’de mesaj gelecek ve kartı otomatik kilitlenecek.”

“ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ 5 YILDIR ZARAR EDİYOR”

TÖHOB Genel Başkanı Kurtuluş Kara da artan maliyetler nedeniyle halk otobüsü şoförlerinin yaklaşık 5 yıldır zarar ettiğini ve belediye bütçesi el verirse Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan destek istediklerini dile getirdi.

Kara, ilçe kooperatif başkanlarının taleplerini de aktardığı toplantıda, öğrenci biletleri için tamamlama, radyatör olmayan araçların eksiklerinin giderilmesi ve sefer düzenlenmeyen bölgeler için planlama yapılmasını istedi.

Kara, ulaşım esnafının sorunlarını anlattığı toplantıda, ABB Başkanı Yavaş’tan kasım sonuna kadar gelir desteği sağlanmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx