Körfez’de tarihi fotoğraf

Pentagon’un geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Orta Doğu’da İsrail-Hamas savaşıyla bağlantılı deniz saldırılarında büyük bir artış potansiyeline işaret ettiği vurgulandı ve “Kızıldeniz’deki USS Carney ve ticari gemilere yönelik saldırılara ilişkin raporların farkındayız ve bilgi geldikçe paylaşacağız,” ifadeleri yer aldı.

İngiliz ordusu daha önce Kızıldeniz’de şüpheli bir İHA saldırısı ve patlamalar olduğunu açıklamıştı ancak detay vermedi.

Pentagon, saldırının nereden geldiğini belirtmedi. Ancak Yemen’deki İran destekli Husiler, Gazze Şeridi’ne bombardımanı sonrası İsrail’i hedef almanın yanı sıra, Kızıldeniz’deki gemilere saldırılar düzenliyor.

AP’ye isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan ABD’li bir yetkili, saldırının yerel saatle sabah 10 sularında başladığını ve yaklaşık beş saat devam ettiğini söyledi.

Husilerden henüz bir açıklama gelmedi.

Kasım ayının başlarında Husiler, Yemen açıklarında Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı bir araç nakliye gemisine el koymuştu. İsyancılar gemiyi hala liman kenti Hudeyde yakınlarında tutuyor.

Geçen hafta silahlı kişiler tarafından kısa süreliğine ele geçirilen İsrail’e bağlı bir diğer gemiye yardım eden başka bir ABD savaş gemisinin yakınlarına füze atılmıştı.

İRAN KEŞİF İHA’SI GÖRÜLDÜ

bu gelişmelerin ardından ise bugün İran keşif-saldırı İHA “Mohajer-6”, Basra Körfezi’ndeki ABD Donanması’na ait USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) uçak gemisinin üzerinde uçtuğu öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir