SEC Coinbase şokunda! Yargıtay zaferi geldi!

SEC Coinbase savaşında yeni gelişmeler yaşanıyor. ABD Yargıtayı (Yüksek Mahkeme), Coinbase lehine verdiği kararla ABD’de SEC’i yine eleştiri oklarının ortasına yerleştirecek yolu açtı. ABD Yüksek Mahkemesi, Coinbase’in bireysel davaları durdurma talebini destekledi, anlaşmazlıkları özel tahkime yönlendirmeyi amaçlayan temyizleri durdurma kararı aldı.

Cuma günü, Yüksek Mahkeme‘de görev alan dokuz yargıcın beşi, bir dolandırıcı tarafından hesabından para çalındıktan sonra dava açan bir kullanıcının aldırdığı alt mahkeme kararını bozan Coinbase‘ın talebini haklı buldu.

Bireysel davalar için bir zafer

Karar, Coinbase için tartışmasız bir zafer olarak nitelendiriliyor.

Her ne kadar doğrudan kripto para endüstrisine yönelik bir emsal olması beklenmese de yine de, bu kararın, bir kripto şirketinin ABD Yüksek Mahkemesi önünde ilk kez argüman sunma hakkına sahip olması açısından Coinbase aleyhine açılan diğer davalara da etki edebilecek türden bir sonuç olduğu düşünülüyor.

Genel olarak, şirketler genellikle davalara karşı tahkim yolunu tercih ediyor. Çünkü bu, mahkemede dava açmaktan daha ucuz ve daha hızlı bir süreç olarak görülüyor.

Cuma günkü kararın ardından Coinbase, tahkimi zorlamaya devam edebilir.

“Mahkemenin kararını bozuyor ve bu görüşle uyumlu olarak davanın daha ileri aşamaları için geri gönderiyoruz.”

ABD Yargıtayı/Coinbase Davası

Yargıtay’ın iptal ettiği davalardan birinde, borsanın Kaliforniyalı müşterisi Abraham Bielski, Coinbase hesabından geçen yıl bir dolandırıcının 30 bin dolardan fazla para çaldığını iddia etmiş ve Coinbase’in Elektronik Fon Transferi Yasası’nı ihlal ederek soruşturma yapmadığını veya geri ödeme yapmadığını öne sürmüştü.

İkinci iptal edilen davada, 2021’de yapılan dogecoin ödüllü bir çekilişle ilgili Coinbase’in müşterilerini kandırdığı ve California’nın yanıltıcı reklamcılık yasasını ihlal ettiği iddia ediliyordu. Bu da yine Coinbase’İn eski müşteriler tarafından açılmıştı.

Her iki durumda da, Coinbase, sorunların tahkim yoluyla çözülmesi gerektiği yönündeki argümanına karşı çıkan daha önceki alt mahkeme kararlarına itiraz etti.

Coinbase’in ABD düzenleyicileriyle özellikle son birkaç ay boyunca mücadele ettiğini unutmamak gerekiyor.

SEC Coinbase savaşının geçmişi

Yakın zamanda, SEC, Coinbase’e karşı bir şikayet dosyalayarak, kripto varlık ticaret platformunu kayıtsız ulusal menkul kıymetler borsası ve aracı olarak işlettiğini iddia etti.

Geçtiğimiz günlerde ise Coinbase karşı atağa geçerek SEC’ten bir açıklama talep etmişti.

Mahkemeye SEC ile ilgili bir mektup yazan Coinbase, SEC’i sorulan sorulara yanıt vermediği dile getiriliyordu. Coinbase’in SEC’ten istediği cevap ise kripto sektörü için net bir düzenleme ortaya koyması ve bu açıdan Coinbase tarafından sorulan sorulara yanıt vermesi. Coinbase avukatları, SEC’i ortaya konulmamış net düzenlemeler rağmen kripto para sektörü oyuncularının yasaları ihlal etmekle suçlanmasıyla itham ediyor. Coinbase, SEC’in en fazla 60 gün veya daha kısa bir sürede düzenleyici netlik dilekçesine cevap verilmesini talep ediyor.

SEC ise Coinbase’in dilekçesine cevap vermek için 13 Haziran’da 4 ay ek süre talep etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx